Modern Şömine
Dekor Şömine
Köşe Şömine
Desing Sömine
Rustik Şömineler Ahşap Şömineler Barbekü Sobalar Klasik Şömineler Kuzine Modern Şömineler

Neden Kapalı Şömine Haznesi?

Kapalı hazneler yakıttan elde edilen ısıyı haznenin içerisinde sıkıştırarak, çıkan zehirli gazları defalarca yakar ve bulunduğunuz ortamda maksimum seviyede ısı elde etmeniz sağlanır: Bu etkenlere bağlı olarak daha az yakıtla daha fazla ısı elde etmiş olursunuz. Kapalı haznenin kazandığı ısı derecesi açık hazneye oranla %85 daha fazladır. Kapalı hazne ısının yanısıra geri tepme ve sızma risklerini ortadan kaldırır. Kapalı hazne açık hazneye oranla bulunduğunuz ortamdaki oksijeni minimum seviyede tüketir ve ortamın oksijen seviyesinin korunmasında yarar sağlar. Hazne içerisindeki ısıyı, haznenin üzerindeki klapesi sayesinde istenilen seviyede kontrol etmeniz sağlanır. Kapalı haznelerin en belirgin özeliklerinde biride yanma sonucu ortaya çıkan gazların defalarca hazne içerisinde yanması ve buna bağlı olarak doğaya zehirli gaz çıkışının en aza indirgenmiş olmasıdır.

Şömine'de Isı Odası İzolasyonu Nasıl Sağlanıyor?

Hazneye bağlı olarak ısının kaybedilmemesi ve devamı için ısı odası izolasyonu (150 yoğunluğunda alüminyum folyolu ithal taş yünü) son derce önem arz eder. Isı odasında ısıtılan hava, duman bacasından tamamen ayrı olması sayesinde maksimum seviyede güvenlik önlemi sağlanmış olur.
 

Kapalı Şömine Haznelerinin Temel Özellikleri Nelerdir? 

Özel olarak üretilmiş vitroseramik Robax marka şömine camı, ısı transferini en iyi şekilde sağlar. Nitelik ? Vitroseramik cam özelliği ile 750 oC ısıya dayanıklı ve bakıra yakın ısı iletimi sağlar. Performans ? Özel klape dizaynı ve vitroseramik cam sayesinde yanma sırasında açığa çıkan zehirli gazlar (Karbonmonoksit gazları vb.) hazne içerisinde en az iki kere dönerek tekrar tekrar yanarak enerjiye dönüşür ve bu sayede doğaya zehirli daz çıkışı engellenmiş olur. ? Hava girişi ayarı sayesinde ısı istenilen seviyede kontrol altında tutulmuş olur. Bakım Kolaylığı ? Hazne kapağı açılarak haznenin içi rahatlıkla temizlenir. ? Cam ekan sayesinde temizlik kolaylıkla sağlanır. ? Hazne kül çekmecesi sayesinde içerisindeki küller kolayca temizlenir. 

Şömine Kullanımı Hakkında Pratik Bilgiler Nelerdir, Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Güvenlik ve ısı iletkenliği son derece önemlidir şöminenin kurulumunda ve  randımanlı ısı elde edilmesi açısından.Şömine uzman ekiplerce, dışarıdan hava akımına elverişli şekilde ve şöminenin bulunduğu ortama uygun olarak kurulmalıdır.Şömine kurulurken şömine baca bağlantısı açısı 0o ile 45o  arasında olmalıdır. Baca bağlantısında esnek metal boruların kurulması ileriye dönük olarak sıkıntı doğura bilir.Şömineden şayet istenile oranda randıman alınamıyorsa bunun en başlı sebeplerinden ilki yanlış yapılan baca bağlantısıdır.Baca ve baca bağlantılarında dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralıya biliriz.

*Hazneden elde edilen ısıya dayanıklı ve yoğunluğa bağlı olarak sızdırmama özeliği olması gerekir.
*Baca içi kesit alanın dairesel olmasına dikkat edilmelidir.*İzolasyonun iyi yapılması gerekir.
*Baca genişliği, haznenin modeline ve baca yüksekliğine bağlı olarak kurulmalıdır.
 

Şömine Haznesinin Üzerinde Kulanılan Isı Aparatı Nedir?

Şöminenin içinde oluşan sıcak hava, dumanın akışını kıvrımlı yapısı sayesinde ağırlaştırarak ısı yüzeyini artırır. Bu sayede şömineden %35 daha fazla enerji alınması sağlanır.
 

Şömine Haznesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

**Yanma bölgesinin sökülmesi yasaktır.
**Hazneyi aşırı derecede ısıtmak tehlikelidir.
**Plastik ürünler, çöpler... vb seyler haznenin içerinde yakılmamalıdır.
**Yanmakta olan hazneye dokunmamalı ve çocuklar uzak tutulmalıdırlar.
**Ateş aşırı dercede yükseltilmemeldir.
**Haznenin yanma havası girişleri hiçbir şekilde değiştirilmemelidir.

Şömine ve Baca Kurulması Nasıl Olmalıdır?

Şömine ve baca kurulması KASIM 1990 tarihli 24-2-2 Birleşik Teknik Dökümanında (DTU) (referans AFNOR DTU P 51 -203) yapılan açılamalar uygun olmalıdır. Sorumluluğumuz şöminenin verilmesiyle sınırlanmıştır. Şömine nin ve ısı sistemlerinin kurulması yürürlükteki kurallara uygun olarak bu tür işleri yapmakta uzmanlaşmış kalifiye elemanlar tarafından yapılmalıdır.

Şömine Haznelerinde Kullanılması Yasaklanmış Yakıtlar Hangileridir?

* Sert mineral yakıtlar örnek olarak kömür, vb.. * Tuzlu ortamda bekmemiş odunlar. * Afrika kökenli ağaçlar örnek olarak baubab, vb.. * Ateşi yakmayı ve yanmayı kolaylaştırmak için alkol, yağ, akaryakıt, vb.. gibi kimyasal madde ve sıvıların kullanılması yasaktır.

Şömine Haznesinin Teknik Yapısı Nasıldır?

Haznenin aksamları , birbirlerine bir özel geçme yöntemiyle bağlanmış FT 20 dökme demir parçalar grubundan oluşmaktadır, sızdırmazlık ateşe dayanıklı bir macunla sağlanmıştır. Haznenin, ısıtma gövdesinin dışına uygun şekilde yerleştirilmiş civata ve somunlarla bağlanmıştır.Haznenin, ısıtma gövdesi dış yüzeylerinin tamamı yalıtkan levhalardan oluşmuş bir dahili ısı toplama havası devresi vardır.

Şömine Haznesine Odun Doldurma Nasıl Olmalıdır?

Odun doldururken kapağı yavaşça açınız, baca klapesi olan haznelerde klapeyi açınız. Normal maksimum odun doldurma kapasitesi : 12 ile 15 cm çapında 3 veya 4 kütük. Daha yavaş bir yanma için odun koymadan önce alevlerin alçalmasını bekleyiniz ve kor halindeki çok canlı ateş üzerine odun koymaktan kaçınınız. Odunlar hazne içerisine yatay ve paralel şekilde konularak yakılmalıdır.

Piyroliz camın - Vitroseramik camdan farkı nedir?

Piyroliz camın  -  Vitroseramik camdan farkı kendisini hazne içerisindeki duman ve isten koruyup daha uzun süre temiz tutmasıdır. Bu temizlik işlevini yansıtma özeliğine bağlı olarak kulanmasıdır. Camın üzerindeki gözle görülemiyecek şekilde metal parçaları bulunmaktadır, bu metal parçaları ısıyı %60 oraında yansıtır, %40 oranında şömine haznesinin iç kısmında tutar, bu içeride tutulan yansımayan ısı öncelikle camın iç yüzeyinin temizlenmesini sağlar daha sonra haznenin hararetini artırarak performansı yüksek bir şekilde sıcaklık elde etmenizi uzun süre sağlar.